آیدی پی چیست ؟
آیدی پی یک سیستم درگاه پرداخت شخصی است که بهترین و راحت ترین راه جهت دریافت پول میباشد.
شما با ایجاد یک حساب کاربری در آیدی پی ، دارای یک صفحه پرداخت شخصی با آدرس منحصر به فرد خواهید شد، که با دادن آدرس آن میتوانید از هر شخصی به صورت الکترونیک پول دریافت نمایید.

همچنین شما میتوانید برای وب سایت یا اپلیکیشن خود جهت اتصال به درگاه بانکی از خدمات وب سرویس آیدی پی استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با خدمات و تعرفه وب سرویس آیدی پی مطلب زیر را مطاالعه کنید :
https://blog.idpay.ir/helps/106

آیدی پی چگونه کار میکند ؟
مشتری شما پس از ورود به درگاه شما و وارد کردن مبلغ و اطلاعات لازم ، با رفتن به صفحه "سامانه معتبر بانکی" و اتمام عمیات پرداخت (که همانند سایر خریدهای اینترنتی است) پول را به حساب شما واریز خواهد کرد.
کاربرد آیدی پی چیست و در چه مواردی میتوان از آن استفاده کرد ؟
کلیه اشخاص ، شرکت ها و استارت آپ های کوچک و بزرگ می توانند از آیدی پی استفاده کنند.
همچنین نمایندگی های بیمه، صندوق های وام خانگی، مدیران ساختمان، کترینگ ها، فروشندگان فایل ، کالا و خدمات در فضای مجازی و مغازه داران و ... می توانند از خدمات آیدی پی استفاده کنند.

برای آشنایی بیشتر با امکانات آیدی پی لینک زیر را مشاهده کنید :
https://blog.idpay.ir/helps

چرا باید از آیدی پی استفاده کنیم ؟
باتوجه به روند سخت و پیچیده پرداخت ها برای شرکت ها و استارت آپ های کوچک، ما با ارائه سرویس آیدی پی سعی بر آن داریم که شما در سریع ترین زمان ممکن بتوانید هزینه ها را از مشتریان تان دریافت نمایید.
در ضمن بی نیاز از داشتن وب سایت شما میتوانید درگاه پرداخت اختصاصی داشته باشید.
تمام افرادی که حساب بانکی دارند نیز میتوانند با تبدیل شماره 26رقمی شبا و شماره 16رقمی کارت خود به یک آیدی کوچک و اختصاصی به نام خود ، از فناوری های روز آیدی پی در تسهیل روند دریافت پول از طرف حسابهایشان لذت ببرند.

جالب است بدانیم که هنگام پرداخت وجه به درگاه شما ، پیامکی برای پذیرنده ارسال میشود همراه با مبلغ و نام پرداخت کننده که خدمات پیامکی آیدی پی هم کاملا رایگان وبدون هزینه است.

روند ثبت نام و فعال سازی حساب کاربری چگونه است ؟
با مراجعه به صفحه اول سایت و کلیک بر روی لینک ثبت نام که در بالا صفحه قرار دارد، وارد بخش ثبت نام خواهید شد (همچنین می توانید با آدرس http://idpay.ir/user/auth مستقیم به صفحه ثبت نام وارد شوید).

برای آشنایی با روند ثبت نام در آیدی پی مطلب زیر را مطالعه کنید :
https://blog.idpay.ir/helps/13

بعد از پرداخت توسط مشتری، پول چه زمانی به حساب بانکی من واریز می شود ؟
با توجه به مهاجرت به مدل پرداخت یاری از ۵ مهر ماه روند تسویه به شکل یکپارچه شده است. براساس قوانین سیستم شاپرک و ساز و کارهای بانک مرکزی اگر وجه قبل از 22:00 پرداخت شده باشد، تا ساعت 16:30 روز بعد به حساب شما واریز می شود. اگر وجه بعد از ساعت 22:00 واریز شده باشد، پس فردا تا ساعت 16:30 به حساب شما واریز می شود. اگر پرداخت در روزهای قبل از تعطیلات (مثلا پنج شنبه) انجام شده باشد، در اولین روز کاری (شنبه) به حساب شما واریز می شود.
چرا پول روز بعد به حساب من واریز می شود ؟
باتوجه به سیستم شاپرک که سیستم سراسری بانک مرکزی برای پرداخت های اینترنتی می باشد، واریز تراکنش ها بر روی درگاه های پرداخت اینترنتی روز بعد انجام می پذیرد و این قانون برای کلیه پذیرنده ها صادق است.
سقف و کف تراکنش در آیدی پی چقدر است ؟
در حال حاضر کف انتقال وجه در درگاه شخصی 1,000 تومان ، در وب سرویس 100تومان و سقف آن 50 میلیون تومان است.
چگونه میتوانم یک لینک پرداخت بسازم ؟
برای ساخت لینک پرداخت کافی است که رقم مورد نظرتان را به صورت ریال، بعد از آدرس آیدی پی تان قرار دهید.
مثلا اگر دارای یک آیدی پی به آدرس IDPay.ir/mostafa هستید، برای ساخت یک لینک 15 هزار تومانی باید این رقم را به این صورت IDPay.ir/mostafa/150000 در انتهای آدرس قرار دهید و این لینک را برای شخص پرداخت کننده ارسال کنید.
دقت نمایید که نیازی به ثبت لینک در سایت نمی باشد.

برای آشنایی کامل از روش های ساخت لینک پرداخت در آیدی پی مطلب زیر را مطالعه کنید:
https://blog.idpay.ir/helps/16

لینکی که صادر کرده ام پرداخت شده ولی پول به حساب من واریز نشده است ؟
اگر بعد از 24 ساعت پرداخت پول توسط مشتری شما، پول به حسابی که معرفی کرده اید واریز نشده است، لطفا با همکاران ما در بخش پشتیبانی بانکی تماس حاصل فرمایید تا در سریع ترین زمان ممکن این مورد پیگیری گردد.
یکی از خریداران قبل از تکمیل فرآیند خرید دکمه انصراف را زده، پول از حساب ایشان کسر شده اما فرآیند خرید تکمیل نشده است آیا پول به حساب ایشان باز میگردد ؟
با توجه به قوانین بانک مرکزی و شبکه شاپرک، وجه کلیه تراکنش های ناموفق، حداکثر ظرف مدت یک ساعت، به صورت اتوماتیک به حساب خریدار بازگشت داده میشود. در بعضی از مواقع نیز باتوجه به برخی مشکلات بانکی (مانند عدم پاسخگویی سوئیچ بانک صادر کنننده کارت) برگشت پول 48 تا 72 ساعت طول خواهد کشید.
آیا پرداخت کننده نیاز به ثبت نام دارد ؟
خیر، ولی در صورت داشتن حساب کاربری در آیدی پی تاریخچه ای از واریزی ها و دریافتی های خود خواهید داشت.
برای استفاده از آیدی پی چه مقدار هزینه باید پرداخت کنم ؟
استفاده از کلیه خدمات آیدی پی در بخش "درگاه پرداخت شخصی" برای کسانی که در آن حساب کاربری ایجاد می کنند و پذیرنده خدمات آیدی پی هستند رایگان است.

در بخش «وب سرویس» کارمزد آیدی پی یک درصد می باشد که حداقل آن 100 تومان و حداکثر 3000 تومان است.

اگر استفاده از درگاه شخصی آیدی پی رایگان و بدون هزینه است پس سود و درآمد شما از کجا حاصل می شود ؟
در بخش «درگاه پرداخت شخصی» به ازای هر تراکنش با مبلغ 0 ریال تا 10 میلیون ریال کارمزد 7,000 ریال، از 10 میلیون ریال تا 30 میلیون ریال کارمزد 9,000 ریال و برای مبالغ بین 30 تا 500 میلیون ریال کارمزد 15,000 ریال کارمزد دریافت می شود که به صورت پیش فرض بر عهده واریز کننده وجه می باشد(البته پذیرنده در بخش "ویرایش درگاه" قادر به تغییر این وضعیت می باشد)، که این مبلغ معادل کارمزد پرداختی شتاب می باشد.
چگونه باید به شما و آیدی پی اعتماد کنم ؟
آیدی پی پرداخت یار رسمی بانک مرکزی است و اسم و آدرس آیدی پی در سامانه شاپرک بانک مرکزی در لیست شرکت های مجاز به فعالیت وجود دارد .
همچنین آیدی پی یک سرویس ارائه شده توسط شرکت وب کاران می باشد که سابقه بیش از 10 سال در تولید سیستم های مالی تحت وب و ارائه خدمات آی تی دارد، آیدی پی با همکاری درگاه های معتبر بانکی کشور فعالیت می کند و کلیه فرایند تراکنش و کسر پول در سایت بانک و درگاه پرداخت انجام میشود و امنیت پروسه پرداخت به عهده بانک عامل و بانک مرکزی می باشد.
تمامی درخواست ها بین کاربر و سرورهای آی دی پی، تحت پروتکل های رمزنگاری 2048 بیتی انجام میگیرد که امنیت ارتباط را تضمین میکند و کلیه تراکنش ها و فعالیت ها در سیستم ثبت شده و به راحتی قابل پیگیری است.
به جز شماره شبا و شماره حساب هیچ گونه اطلاعات بانکی همانند شماره کارت و ... در آیدی پی ذخیره نمیشود و در هیچ جای سایت، آیدی پی این اطلاعات را از شما درخواست نمیکند.
امنیت سرویس آیدی پی چگونه تامین میشود ؟
ما با استفاده از تجربه بالایی که در زمینه تولید سیستم های تحت وب داریم و همچنین با بهره گیری از پروتکل های بروز امنیتی مانند https، فضایی بسیار قابل اعتماد و ایمن را برای کاربران فراهم ساختیم و روز به روز با تست های مختلف و بررسی های سیستماتیک بر کلیه روندهای سیستم نظارت داریم.
برای استفاده از آیدی پی در چه بانک هایی باید حساب داشته باشم ؟
برای استفاده از آیدی پی و دریافت وجه، فرقی نمی کند که شما و پرداخت کننده شما در چه بانکی حساب دارید.
در هرکدام از بانک های کشور و هر نوع حسابی (جاری، پس انداز، سپرده و ...) که داشته باشید می توانید از آیدی پی استفاده کنید.
فقط کافی است که شماره شبای حساب خود را داشته باشید.